+38 096-895-46-47 +38 050-526-78-20

Відновлення промові після інсульту

Коли в мозку гостро порушується кровообіг, починають страждати його різні області. Відбувається вплив і на область, яка контролює мовну функцію. Артикуляційне розлад є поширеним порушенням під час інсульту – це один з основних ознак, що свідчать про те, що сталося інсульті. Іноді порушення мови не піддається відновленню, але в більшості випадків все ж коригується завдяки логопедичних методик.

Чому після інсульту людям складно розмовляти?

Напад інсульту блокує кров’яної доступ до мозкових елементів, через що частина клітин моментально гине. Досить-таки часто вогнище ураження руйнує комунікаційні центри, внаслідок чого порушується дикція або відбувається розвиток афазії, коли у людини остаточно втрачається можливість спілкуватися.

Друга причина полягає в паралічі мускулатури особи. Люди просто не можуть нормально говорити, так як мова їх «не слухається», а повноцінно артикулювати не вдається. Існують різні види афазії. Мова йде про:

 

 • Тотальною. Пацієнт не розмовляє і не розуміє, що означають слова, його свідомість порушено, зазвичай такі інсультнікам стикаються з амнезією.
 • Сенсорної. Має місце бути, коли уражаються скроневі частини. У людини залишається здатність частково говорити, але він не усвідомлює, про що він говорить.
 • Моторної. Відсутня мозковий порушення, артикуляційні труднощі пов’язані з мовним і лицьовим паралічем.
 • Амнестичної. Виявляється ідентично сенсорної, але хворі не можуть називати предмети.
 • Семантичної. Пацієнтам складно даються довгі речення, тому під час спілкування використовуються словосполучення.

 

Вправи з відновлення мови після інсульту розробляються, з огляду на специфіку порушення. Моторну афазію усунути досить легко, а ось для тотальної втрати мови необхідно складна реабілітаційна програма, яка не завжди успішна.

За допомогою яких вправ вдасться відновитися?

Логопедична робота проводиться таким чином, щоб залучити інші мозкові області в процес мовлення. Для цього застосовуються різні вправи, що відновлюють артикуляцію після захворювання. Вони бувають:

 

 • Фонетичними. Виправляють іннервацію, контролюють мімічні лицьові м’язи. Найчастіше пацієнт повторює за фахівцем звуки різних груп (губні, шиплячі). Завдяки такому вправи вдається діагностувати ступінь мовної втрати. Використовуються як окремі звуки, так і скоромовки, розвиваючі мова: спочатку вони здаються надто складними, але згодом призводять до непоганого результату.
 • Семантичними. Людині необхідно активно мислити і шукати інші смисли в ситуаціях, тому дається завдання продовжувати пропозиції або вибудовувати будь-які асоціації. Іноді хворий просто спілкується з доктором на стандартні побутові теми.
 • Наочними. Люди, які страждають від сенсорної афазії, практикують ілюстративний метод. Демонструються картинки з підручників, книжок. За допомогою подібних вправ знаходяться відповідні зв’язки, а людина вчиться послідовно розмовляти.
 • Творчими. Практикується спів поряд з використанням музичних інструментів, арт-терапією і так далі.

 

Коли логопед проводить сеанс, він вкрай тактовно ставиться до пацієнта і в обов’язковому порядку враховує його настрій: все слова вимовляються чітко і з виразом, фахівець завжди чемно звертається до хворого, терплячий з ним. Це вкрай важливо для всіх тих, хто переніс інсульт, адже вони збентежені своїм станом, відчувають безпорадність, стикаються з фізичними труднощами. Якщо вдасться налагодити, взаємини між фахівцем і пацієнтом, напевно вийде домогтися успішної терапії.

Прогнози

Відновиться мова і чи зможе людина розмовляти після недуги, залежить від кількох факторів:

 

 • Ступеня ураження мозкової зони, яка контролює мовну функцію.
 • Своєчасності та ефективності терапевтичного процесу: чим раніше розпочати комплексної терапії, тим швидше вийде знову почати спілкуватися.
 • Різновиди афазії і ураженого мовного центру. Моторну афазію, наприклад, найлегше лікувати, а сенсорна, на жаль, часто залишається на все життя.

 

Дуже важливо звернутися до кваліфікованого фахівця з солідним досвідом роботи. Цілком можливо, реабілітація займе довгий час, але якщо ретельно підходити до процесу, то є всі шанси успішно завершити терапію.